2015.01.31-02.01 PTKK farsang - Dél-dunántúli Kéktúra 4. szakasz

1. nap:
Hosszú táv (DDK): Abaliget v.á - K - Terecseny  Táv: 35km Szint: 550m Túravezető: Miklovich Csilla

Rövid táv: Terecseny - Pnsz - P - Almamellék - P+ - Sasrét - Almás forrás - Pnsz - Terecseny Táv: 14km Túravezető: Györgyné Nagy Marcella

Mégrövidebb táv: Terecseny - Pnsz - Sasrét - Almás forrás - Pnsz - Terecseny Táv: 9 km

2. nap:
Hosszú táv: (DDK) Terecseny - K - Simonfa Táv: 20km Szint: 300m  Túravezető: Miklovich Csilla
Rövid táv: Terecseny - Bőszénfa - Terecseny  Túravezető: Györgyné Nagy Marcella

A kéktúra e szakaszának útvonala GPS részére gdb formátumban letölthető itt. 
Műholdfelvételről megtekinthető itt. 1. nap  2. nap

A túrabeszámolónak nagyon nehezen állok neki, mert már egy hét is eltelt a túra óta. Ilyenkor gondolatban készülünk a következő szakaszra és a szervezése is folyamatban van. Akkor most kicsit visszatekintés. Újból átnézem a képeket és akkor jönnek rögtön az emlékek, élmények.
Ez a KÉK-ezés kicsit speciális, mert összekötöttük a Pécsi Túrakerékpáros és Környezetvédő Klub szokásos farsangi túrájával. Így alakult, hogy két csoportban túráztunk. Egy kék csoport és egy farsangi csoport. K. Balázs nagyon jól összehangolta az utazást a túraprogramot és az esti szórakozást.
Mi Abaligetről indultunk, ezért közösen vonattal mentünk az abaligeti vasútállomásra. Már régen jártunk itt, de a hideg miatt nem sokat időztünk. Megvártuk még M. Évát és Sz. István és beálltunk a közös fotózásra aztán indulás. Az állomástól nem kellett sokat gyalogolni és betértünk az erdőbe, ami mesés arcát mutatta. Igazi képeslap fotókat tudtunk csinálni. Nagyon szép volt a vidék és amerre néztünk mindenhol havas a táj. Nagy mázlink volt, mert előző nap még ítélet idő volt sok esővel és viharos erejű széllel. A túrán meg napsütés, szélcsend, havas táj. Még jó, hogy elvittem a napszemüvegem, egész nap hasznát vettem.
Olyan szép volt a táj, hogy nem tudom elégszer ismételni és ilyen körülmények között észrevétlenül Szentkatalin fölé értünk. A Hódosi keresztnél megpihentünk, de akár milyen szikrázó is a napsütés télen nem lehet sokat ácsorogni. Hamar indultunk tovább. Nagyon élveztük a napot, de tudtuk, hogy ha ilyen szép lesz az idő végig, akkor bizony itt a nap végén sárdagasztás lesz.
Gyakran visszanéztünk a Mecsekre és nekem érdekes látvány volt, mert még nem jártam ezen a vidéken úgy, hogy ilyen panoráma képként terüljön elém a táj.
Karácodfa felett K. Balázs talált egy elhagyott présházat, amit a többiek nem is vettek észre. Még jó, hogy le voltam maradva, mert nem maradtam ki a házikó felfedezéséből. Kár, hogy az enyészeté lesz, de mi még láthattuk az elmúlásban is hogy milyen pompás lehetett valaha.  Csak a fénykép feliratozásából tudom, hogy utána a Lipalagi erdőben túráztunk tovább. Itt a környéken már lépten nyomon Fekete István nyomában jártunk, mert mindenhol táblák tájékoztatnak a munkájáról és az életéről. Nem lehetett rossz neki, de nekünk sem volt az. Gyorsan felértünk Hollófészekhez, amit sikerült igen sokáig Sas fészeknek hívnom, de megtanultam. Itt 358 m-en voltunk ami nem túl magas, de mégis furcsa volt, hogy sokat kell mászni felfelé. Itt a fiúk ládáztak egyet, kicsit falatoztunk és napoztunk.
Azt hittem, hogy vízhatlan a bakancsom, erre kiderül, hogy csak nem volt eddig komolyan kitéve a csapadéknak. Már éreztem, hogy talán nedves a zoknim, de még itt reménykedtem, hogy nem beázott, csak izzad a lábam.
Irány Nagymáté. Soha nem szerettem betonon túrázni, de most jól esett kicsit könnyebben lépegetni és jobban haladni.
Nagymáté után már egészen biztosak lehettünk benne, hogy térdig sárosak leszünk. Erre rásegített az erdőben egy traktor, mert úgy összetúrta az utat, hogy ott ember nem tudta magát átverekedni. Mindig mondtam, hogy az erdészek tudják a legjobban összerondítani az erdőt. Remélem rendbe is teszi majd maga után az utat, de most csak járhatatlanná tette. Nem baj, mi rendíthetetlenül haladunk tovább és ügyelünk arra, hogy lehetőleg néha csak bokáig süllyedjünk el. Arra jöttem rá, hogy nem szabad megállni a vizenyős helyeken, mert akkor elkezd süllyedni az ember. Ilyen részeken gyorsan kell lépdelni és akkor nincs idő a süllyedésre. Kitanulom lassan a túrázás mesterségét.
Bakóca felé már nagyon olvadt a hó. Korábban is éreztük, mert a fákról a nyakunkba csurgott a lé, de itt már nem is voltak havasak a fák. Szerencsére a talaj még igen sok helyen azért fagyos volt és ezeken a részeken a sáros bakancsunk valahogy megtisztult a hóban, de csak azért, hogy utána újból összesározhassuk.
Tatárugrató (ezt is a képekről tudom) után már közeledünk a következő pecsételő helyünk felé. Ez a hely Felsőkövesd. Már mindenki nagyon éhes, ezért itt megpihentünk és jót ettünk, hintáztunk, fényképezkedtünk. K. Tomi sajnos itt sem tudott enni, mert igen hamar kiderült, hogy a gondosan összekészített szendvicseit otthon hagyta (kár, mert igen finomakat szokott csinálni). Neki ez a nap igazi túlélő túra, remélem kibírja estig.
Felsőkövesd után a Miska gödör nevezetű szurdokon ereszkedtünk le Szabás felé. Ismét sár és sár. Szabás egy elhagyott falu, mely jobb sorsra érdemes, de a hollandok és a belgák nem menthetnek meg minden magyar falut az ideköltözésükkel. Szerintem 15 év múlva ez a település is eltűnik és már csak a térképeken találjuk meg. Találtunk egy házat, mely gondosan be volt lakatolva, de a hátulról tárt falakkal várt. Bárki bemehet, ha van bátorsága. Be van rendezve, a szekrényben ruhák lógnak és mint egy színházi díszletre úgy tudtunk benézni a házba. Mi sem mertünk bemenni, mert életveszélyesen lógtak a gerendák és a tető. Szabásról kiérve a tetőn gyönyörű kilátás nyílt Csebény felé. Itt már egészen biztos voltam benne, hogy a zoknim nem az izzadságtól vizes, hanem a beázástól. Cuppogott és szottyogot a lé a lábbelimben. Azért olyan nagyon nem volt rossz, mert vélhetően a sok gyaloglástól ez a szottyos lé meleg volt, mert nem fázott a lábam.
Tóváros felé vezető úton letértünk a Csepegő kút felé, ami igen kalandos szakasz volt, de megérte. Szerintem nyáron talán nem is lehet átvágni azon a szakaszon, ahol a forrás felé vezet az út. Olyan akácos bozótos a rész, de most átvergődtünk. Aztán pedig rendkívül meredek, csúszós szakaszon kellet leereszkedni a forráshoz. A vidék olyan volt, minta a Mecsekben járnánk. A forrás pedig gyönyörű. A környezete a botanikusok álma, páfrányok mohák és minden zöldell még most télen is. Mi lehet itt nyáron. A forrás nincs kiépítve és minden felöl folyik a víz. Kulacsot meg lehet tölteni, de kicsit lassan. Olyan barlangos a kifolyás környezete és mindenhol cseppkő képződmények vannak. Rendkívül hangulatos. Nem bánom, hogy leküzdöttük magunkat.
A Csepegő kúttól vissza az utunkra a régi kék jelzésen haladtunk, hogy ismét elérjük a mostani kék útvonalát. A nap már nagyon alacsonyan járt és itt kezdett eszembe jutni, hogy nem hoztam lámpát. Talán szükség lesz rá. Még messze voltunk a szállástól, mert jó pár kilométer kitérővel érhettük el. Sasrét felé már lefelé haladtunk, de néhol nagyon nagy sárban. A bakancsunkon komoly sármennyiség rakódott le. Szerintem ilyen  lehet az edzőteremben a bokasúly, amivel kicsit nehezítik a mozgást. Nekünk is igen nehezen ment ilyen súlyos túrabakancsban, csúszós terepen a haladás. Azért valahogy levergődtünk a sasréti vadászházhoz. Itt már ránk esteledett, de nem volt szükség lámpára, mert a hold jól világított. Majdnem telihold volt és felhő nem takarta az eget. Ennek ellenére olyan tempót diktáltunk, mintha üldöznének. 4,9-es átlagot mért N. Balázs kütyüje, ez azért túlzás volt így a túra vége felé, ezért a dombtetőn kicsit megálltunk és utána persze lassítottunk.
Terecseny felé kellett kerítést mászni. Gyakran a farsangi túrázók nyomdokaiban jártunk. A falu fényeit már néha észre is vettük és már a hasunkon is éreztük, hogy egészen biztosan oda kell érni, mert a napi porciója mindenkinek elfogyott és már vár a K. Márti által készített vacsora.
Még a kerítésen belül voltunk, de elég nehezen találtuk meg a kijáratot, mert erre az oldalra nem építettek átjárót, hanem a drótkerítést kellet szétnyitni. Megoldottuk. Holdvilágban ereszkedtünk le a faluba. Már vártak minket meleggel, örömmel, vacsorával.
Nagyon finom volt a babgulyás. Szerencsére K. Tomi is túlélte a napot és most pótolhatta az elveszített kalóriákat. Jó volt együtt lenni a többiekkel. Lassan előkerültek a sütemények, borok és Sz. István készített forralt bor.
Mikor mindenki jól lakott, elmondtuk az élményeket és kicsit elpilledt a társaság A. Csongor vetített nekünk régi képeket 1937-ből. És persze nem csak vetített, hanem jól felkészült volt építészetből, történelemből és nagyon hangulatos este kerekedett. Utána megnéztük a nap fotóit, mert ez a 21. század és ilyent is lehet. 30 évvel ezelőtt szerintem senki nem gondolta, hogy valaha azonnali képnézegetésre lesz lehetőség.
Mielőtt alvásra került volna sor még egy hastánc bemutató is megesett. Erről talán a fiú tudnának bővebben írni és csak annyit mondok, hogy igényes műsor volt.
Fáradtak voltunk, lassan elszállingóztunk aludni. Három hálóhelyre vackolódott be a társaság az én szobámba 3 nő és 4 férfi aludt. Az éjszakám valami csodálatos volt. Ezek a férfiak a szobában nagyon tudtak valamit. Köszönöm nekik az éjszakát. Egyikük sem horkolt egy keveset sem. Mint a tej úgy aludt mindenki. Nem is írom le, hogy kikkel voltam egy szobába, mert akkor legközelebb mások is ezeket az urakat kérik az éjszakájukhoz.
Reggel nagyon időben összekészültünk, mert K. Balázs cseles volt és fél órával korábbi időpontot mondott, mint az indulás igazi tervezett időpontja. N. Balázs is időben megérkezett K. Marcival.
Csoportfotózás után elindultunk vissza a kék túrán útvonalára. Profi fotósunk F. Kata végig dokumentálta az indulás pillanatait. Olyanok voltunk, mint a celebek.
Nagyon sokat kellett gyalogolni, míg kiértünk újból a kékre, de azért olyan nagyon nem szomorkodtam, mert a fiúk a teljes napi távot ennek figyelembe vételével állították össze. Szerintem hamar ledaráljuk, mert rutinosak és edzettek vagyunk.
Baranya és Somogy határát jelző táblát kerestem, mikor K. Balázs tájékoztatott, hogy az út, amin megyünk ez a megyehatár. Egyik lábam itt, a mások ott. Sokszor találkoztunk A. Csongor nyomaival, mert ő sí futott itt előző nap.
Az erdészek sokféle jelzést használnak a fákon, a kivágott rönkökön. Még jó, hogy velünk volt erdészünk (K. Marci) és oktatást tartott nekünk. A kék útvonalát elérve az erdei pihenőhelyen lakomáztunk egy kicsit és elindultunk.
Szerintem igen csendesek lehettünk, mert egy szarvascsorda nagyon közel engedett magához, de az utolsó pillanatban megugrottak. Félelmetesen gyönyörű volt. Olyan közel voltak, hogy a szagukat lehetett érezni.
A tóvárosi hegyen gondolkodtunk, hogy belógjunk-e a magán kilátóba, de elbátortalanodtunk és kihagytuk ezt a lehetőséget. Gálosfa felé ereszkedve ismét jól összesározódtunk, de itt már nem nagyon foglalkoztam ilyen úri huncutsággal, hogy meddig vagyok sáros.
Gálosfa vasútállomásnál kicsit vonatoztunk, mint egy jó falusi lakodalomban és meneteltünk tovább.
Útközbenre P. Balázs küldte nekünk a Lord együttestől aVándor c. számot, amit (mert ez a 21.század) meg is tudtunk hallgatni R. Laca telefonján. Szerintem lassan nekem is kell egy ilyen okos telefon, ez mindent tud, még tükörré is tud válni.
Szentbalázs felé az elágazásnál nem lehet kihagyni a Balázsfotózást. Gálosfán ismét lehet pecsétet keresni. Szerencsére tudtuk, hogy hol van, mert a kocsma ahol a pecsét található igen csak elrejtőzött. A bolt mögött található egy zárt udvarban, igaz hogy szelíd, de kutyával védett övezetben. Vad pecsételésbe kezdtünk és hamar indultunk tovább. A falu templománál kicsit elbizonytalanodtunk, hogy jobbra vagy balra kerüljük a templomot, de lassan egyezség született és jobbra kerültük, amit igen jól tettünk. Gálosfáról kivezető szurdokban a fák gyökerei szabadon állnak és néhány már törzzsé vastagodott és kérgesedett.
Dél felé tartottunk egy rövid ebédszünetet. Ilyenkor télen szinte egész nap talpon vagyunk, mert még az ilyen pihenők alkalmával sem tudunk mindig leülni. Jól megedződünk a nyári programokra.
Simonfán begyűjtöttük a füzetünkbe való pecsételt matricákat és „erőltetett” menetben gyalogoltunk a kocsikhoz, mert már vártak minket, lent a faluban. Úgy veszem észre, hogy a túra vége felé mindig elkezdünk rohanni. Tele vagyunk energiával. Azért jó volt beszállni az autókba. És persze jó haza menni is, mint ahogy mindig jó újból elindulni.
A következő túránk három napos lesz. Rengeteget kell majd írnom. A türelmetleneknek ismét vastagon kiemelve a rövidítés.

Lejegyezte: Miklovich Csilla

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése