2025. 04. 26. Borka és Gazsó esküvője Máriagyűdön


"Kedves Násznép!

Örömmel és szép emlékekkel gondolunk vissza az esküvőnkre! Nagyon örülünk, hogy eljöttetek megünnepelni a házasságkötésünket! Nagy öröm volt látni, hogy jól éreztétek magatokat, és nagyon köszönjük a visszajelzéseket, kedves szavakat! 

Nagyon szépen köszönjük, hogy velünk voltatok az esküvőnkön! Emlékezetes nap marad számunkra!"

Szeretettel,
Borka és Gazsi

Túravezető: Miklovich Csilla

.

2025. 04. 12. Tavaszi bólyi kerékpártúra

Útvonal: Bóly - Szajk - Babarc - Liptód - földúton - Erdősmárok - Hímesháza - Geresdlak - Kékesd - Erzsébet - Szellő - Máriakéménd - Szederkény - Bóly

Táv: 56 km; szint: 600 m

Túravezető: Györgyné Nagy Marcella

A túra útvonala (*.gpx formátumban) letölthető ITT.
Műholdfelvételről megtekinthető ITT.


Szombat reggel 9-kor tíz fővel indultunk el a kiírt kerékpártúrára. Az időjárás kegyes volt hozzánk, sütött a nap és nem volt viharos szél, ami az elmúlt napokat jellemezte. Az első megállónk Szajkot elhagyva a mese tanösvény egyik megállójánál volt, ahol Aranyosi Ervin versével köszöntöttük a tavaszt. Mielőtt Babarca érkeztünk még egy verset olvastunk a költőtől.
Babarcon megnéztük a Szent Flórián forrást, majd elindultunk Liptód felé és útba ejtettük a babarci vadászházat is. Liptódon szerettük volna megnézni a templomot de a néninek más dolga volt /rétest csinált/ és így nem jutottunk be. Erdősmárok felé vettük az utunkat, itt is olvastunk egy verset a verebekről, majd a földúton feltoltuk a bringákat az erős emelkedőn. Az erdősmároki tavaknál sok pecással és egy jó kis büfével találkoztunk. Kis pihenő után elindultunk a faluba, mint kiderült rossz irányba de hamar zsákutcába értünk és elindultunk a jó irányba. Hímesházáig jó kis emelkedőt tettünk meg és utána begurultunk a faluba. Geresdlak határában ebédeltünk, már mindenki érezte a dombokat a lábában, jól esett egy kis pihenő. Kékesdre is előbb emelkedő, majd lejtő vezetett, Erzsébettől már nem volt jelentős emelkedő, kivéve a szederkényi bringautat és a bólyi kis dombocskát! Máriakéménden megnéztük a Templom Forrást és a templomot kívülről. Bólyba érkezve nálunk iszogattunk, eszegettünk egy kicsit, majd mindenki haza indult. Móninak köszönöm a segítséget, a finom pogácsát és mindenkinek köszönöm, hogy eljött!

Lejegyezte: Györgyné Nagy Marcella 
.

2025. 04. 4-6. Balatoni körtúra, kerékpáros és gyalogtúra

Gyalogtúra útvonalterve:
1. nap: Révfülöp - Ecséri templomrom - S+ - Ábrahámhegy vmh. - P - Salföldi kolostorrom GCKOLO - K - Aligvár major - Z - Tóti-hegy tető GCtoti - K - Gulácshegytető GCGULA - Nemesgulács
Táv: 20 km; szint: kb. 600 m 
2. nap: Nemesgulács - Köbölkút - K - Badacsony, Kisfaludy kilátó GCBAMA - S - Badacsony vmh. - S - K - Ranolder kereszt - K - Badacsonytördemic - K - Szigliget, Avasi templomrom - Szigliget (vagy fordítva) Táv: 21 km; szint: kb. 700 m
3. nap: Tapolca GCTPLC - P - Szent György hegy - P - Lengyel kápolna - K, P - Ávorsai rét - Várhegy, várrom - K - Szigliget Táv: 15 km; szint: kb. 300 m

Tényleges útvonal:
1. nap: Révfülöp - Nemesgulács
2. nap: Szigliget - Nemesguács
3. nap: Raposka - Hegymagas

Kerékpáros útvonal
1. nap: Tapolcáról indulva a Káli-medencébe, Szentbékkálla kőtenger látogatása után megmásznánk Monoszlónál a Hegyestűt majd a tóparton vissza Tapolcára.
Táv: 70 km; 500 m szint; Útvonalterv

2. nap: Tapolcáról nyugatra indul, a főbb pontjai a Rezi vár, Keszthely és a Szigligeti vár.
Táv: 80 km; 800 m szint; Útvonalterv

Szállás Tapolcán: tapolcaszallo.hu 8.500.-Ft/fő/éj.

Túravezető: Miklovich Csilla

Nagy Balázs képei:
Révfülöp - Nemesgulács
Szigliget - Badacsony
Raposka elág - Lengyeltóti

Lovas Ági fotói:
Révfülöp - Salföld - Gulács
Szigliget - Badacsony
Szent György hegyen körbe

A túrát az Ecséri templomromtól folytattuk. Az előrejelzés erre a hétvégére „armageddont” jósolt. Nagy bátorság volt elindulni, de nekünk nincs akadály. Indulásra várakoztunk, készülődtük, erre meglepetésként megjelent Szél István túratársunk. A romot körbejártuk, fényképezkedtünk és elindult a gyalogosok túrája. A kerékpárosok Tapolcára vitték az autókat és a tekerést onnan kezdték. A Salföldi kolostorromhoz kertek, szőlők között mentünk és sokáig csodálhattuk a Balatont is. A kolostorromnál tízóraiztunk és elkészítettük az igazoló fényképeket a túramozgalomhoz. Indulás után már nagyon hamar láttuk a következő állomásunkat, a Tóti-hegyet. Nem nehéz terepen, hamar a hegy lábához értünk és onnan pedig nem sok szerpentinnel, hanem annál több meredekséggel felértünk a tetejére. Itt két helyről néztünk szét, ezért körpanorámát láthattunk a környékről és láttuk a következő állomást is a Gulácsot. Lementünk a Tóti-hegyről ugyanazon az úton és már kicsivel több szerpentinnel, de felértünk a tetejére. Itt találkoztunk Nagy Balázzsal, aki eddig a geoládákat kereste kissé más úton. Ez a hely is ellenőrző pont, ezért itt is kellett készítenünk fotót. Köbölkút település volt a következő célunk, ahol valójában nem található meg a település nevét adó kút, de még létezik. A polgármesterrel beszélgetve tudtuk meg, hogy még a TSZ időkben is használták a kutat. Ami a történet szerint 1020-as évek aszályos időszakában készült, melyet tölgyfa gerendákkal béleltek ki és köb öl nagyságú lett. Nemesgulács településről utaztunk busszal a szálláshelyünkre Tapolcára. A szállás valamikor kollégium volt, de jelenleg az épület 3. szintje szálló, amit mindenkinek jó szívvel ajánlok. Sport és turistaszálló a neve.
A második napot Szigligetről kezdtük. Ide is busszal mentünk. Felmentünk a várhoz, mert ellenörző pont. Reggel volt és még nem kezdődött el a szezon. Ilyenkor nagyon csendes és békés a település. Átsétáltunk rajta és megcsodáltuk a sok gyönyörűen felújított balatoni házat. Felmentünk az Óvárhoz is, mert itt geoládát kerestünk. Pont ásatás volt, mert megkezdték a vár feltárását. Érdekes, de nagyon fáradságos munka lehet egy ilyen feltárás. A következő állomásunk az Avasi templomrom. Szőlők között és az itt présházakból kialakított nyaralóházak között haladt az utunk. Közben tettünk egy kis kitérőt a Szentháromság kápolna felé, mert itt is van geoláda. Az Avasi templomrom még Szigligeten található, a település legrégebbi építménye. Már jártunk itt, mert az OKT útvonala is erre megy. A következő hegyünk amit meg kellett másznunk a Badacsony. A Bujdosók lépcsője felől mentünk fel. Még szerencse, hogy az 1936-ban kialakított 464 fokból álló lépcsősorba pihenőket alakítottak ki. A pihenők a kuruc kor kiemelkedő személyeinek neveit viselik. Felérve a Ranolder keresztnél és az Egry József kilátónál nézelődtünk kicsit. Minden jeles helyről kis ismertetőt olvastam, mert nagyon sok érdekes történet kötődik a látnivalókhoz. Tovább indultunk a Kisfaludy kilátóhoz, ami sajnos le van zárva. Ez nem sok embert zavart, mert jöttek mentek a lépcsőjén. Mi nagyon fegyelmezettek voltunk és nem mentünk fel, de lehet, hogy inkább fáradtak voltunk és azért. Eddigi megállóhelyeinken is csodálatos panoráma volt, elég jól kinézelődtük magunkat. Leereszkedtünk a hegyről és busszal utaztunk a szállásra.
A harmadik napot átterveztük, hogy élményekkel teli legyen. A Szent György hegyen és környékén 7 db kápolna található. A balatoni gyalogos túramozgalomhoz nekünk csak a Lengyel kápolnát kell felkeresni, de azért megnéztük az összeset. A geoláda gyűjtőknek pedig minden kápolnánál kellett keresni egy jelszót. Kápolna keresés közben megnéztük a bazaltorgonákat és körbe jártuk a hegyet keresztül-kasul. A Lengyel kápolnánál találkoztunk a kerékpárosokkal. Itt készítettünk egy közös fotót és indultunk is haza. Lovas Ági szerint ez a három nap volt a legszebb a Gyalogos Balatoni Körtúra útvonalak közül.

Miklovich Csilla
.