2025. 01. 25. Forráskereső túra Óbánya környékén

Útvonal: Óbánya - Kn - Szőlőskertek - Váraljai eh. - K+ - Farkas árok - Jágerok kútja - Vadvirág forrás - K+ - Amália forrás - K+ - S+ - Lencse kút - Zh - Cigány hegy - Kisújbánya - K - Óbánya

Táv: 17 km; színt: 450 m; Túravezető: Simon Szilvia

A túra útvonala GPS részére (*.gpx formátumban) letölthető ITT.
Műholdfelvételről megtekinthető ITT.


Szombat reggel igazi, ködös, párás téli időben indultunk el Pécsről, ami egész úton elkísért bennünket. Azonban, amint átérünk a Mecsek északi oldalára, Mecseknádasdnál már kezdett oszlani szerencsére. Amikor pedig kiszálltunk az autóból Óbányán, már ragyogó napsütés volt. Télből a tavaszba érkeztünk, és a szép idő az egész túra során velünk volt. A hegytetőkről láttuk, hogy délen sűrű köd uralja a tájat.
Nagyon örültem, hogy szép számmal összejöttünk, tizenkilencen vágtunk neki az aznapi távnak. Három gyerek is volt a csapatban. Sajnos a kezdeti öröm hamar elmúlt, mert ahogy elhagytuk Óbányát, a turistaút cuppogós sártengerré változott az elmúlt napok megenyhült időjárása miatt. Sajnos nagyon sok helyen ezt tapasztaltuk, ami végtelenül megnehezítette a túrát. A kék négyzet jelen mentünk a Farkas-árokban, ahol több helyen láttunk illatos hunyorokat, már bontogatják a szirmaikat. A Farkas-árokban felkerestük a következő forrásokat: Jágerok kútja; Vadvirág forrás; Amália forrás.
Ez utóbbi nagyon nehezen megközelíthető helyen van, a tábláját nem is találtuk meg. Utána egy nagyon meredek domboldalon kellet magunkat felküzdeni az útra. Itt egy kicsit pihentünk, megvártuk a többieket, akikről azt hittük, hogy már előttünk vannak. Mentünk tovább a Dögkút tetőn, itt már nagyon fáradt volt mindenki, ezért nem mentünk fel a Dobogóra és a Szószékre. Megkerestük a Lencse kutat. Majd továbbmentünk a Cigány-hegy felé. Itt a csapat egy része felment a hegyre, másik része ment tovább Kisújbányára, ahol a szárazmalomnál sütiztünk, a szörpárusnál pedig teáztunk.
Itt már meg is érkeztünk Óbányára, ahol búcsút vettünk túratársainktól, néhányan betértünk a kocsmába egy kis lélekmelengető forralt borozásra és kávézásra. Már ment le a nap, amikor egy alapos bakancstisztítás után beültünk az autókba, és visszatértünk a ködös télbe.
A sár ellenére nagyon jó volt végre túrázni a Mecsekben, tavaszt idéző időben.
Lejegyezte: Simon Szilvia

Képek:
Keményfi Balázs fotói
Lovas Ági fotói 
Simon Szilvia fotói

Információk a Mecsek forrásairól: Források jegyzéke
Igazoló füzet a BMTSZ oldaláról tölthető le: Mecsek forrásai
.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése